Duyurular

 2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR .

 2 MAYIS CUMARTESİ SANAT SERGİSİ VE POTFOLYO SUNUMLARIMIZI YAPIYORUZ

 17 MAYIS PERŞEMBE "OKUL DIŞARIDA GÜNÜ" İÇİN FLORYA ATATÜRK ORMANINA GİİDİYORUZ .

Psikoloğumuz
ziyaretci defteri
Yemek Listesi
aylık yemek listesi
Pelikan Akademi'de Bir Gün
Eğitim Anlayışımız
Soru - Cevap Köşesi
Biz Kimiz ?


Pelikan Akademi  1993 yılında eğitim – öğretime başlayarak, 21 yıldır  1500 'e yakın    çocukla  çalışmıştır.  Bu süreçte  edindiği birikim ve tecrübesini insan yaşamının çok önemli olduğu Okul Öncesi dönemi için farklı ve kaliteli bir seçenek oluşturarak devam ettirmektedir . Yaşayarak , uygulayarak , deneyerek ve  sorgulayarak öğrenmeyi temel alan

 " Etkin Öğrenme " felsefesi ile eğitim veren yuvamızda , çocuklara , özgün deneyimler kazandırılmaktadır .

Pelikan Akademi Çocukların ilk kez tümüyle kendisi olarak başlayacakları yaşamlarına güzel ve mutlu bir başlangıç yapmalarını sağlamak .

Çocukların kişisel , sosyal , fiziksel  ve  ruhsal  gelişimlerini en üst düzeye çıkarmak ;

Çocukların , kendi kendilerine yetebilen ,  bağımsız , özgüveni yüksek , otokontrollü , kişisel ve  sosyal  sorumluluklarını taşıyan , kendini değerlendirebilen , yaşadığı dünyaya duyarlı ,  ilke ve değerlerine sahip  bireyler olmasını sağlamak .

Kendini sürekli geliştiren eğitimcilerin bilinçli ve iyi planlanmış eğitim desteği ile çocukların tüm gelişim alanlarını kapsayan becerilerinin ve yeteneklerinin gelişmesinde bütünsel bir eğitimle , çağdaş , yaratıcı , özsaygılı  bireyler yetiştirerek onları   ilköğretime ve yaşama hazırlamaktadır .

FİZİKSEL ORTAM :

Pelikan Akademi ;üç katlı müstakil binasında 6 tane sınıf , çok amaçlı salon ve bahçesi ile hizmet vermektedir . Sınıflar çocukların yaş gruplarına göre belirlenmektedir . 

Öğrenme çevresinin düzeni çocukların yaptığı hemen hemen herşeyi etkiler. Çocukların tercihlerini, planlamalarını, malzemeleri kullanmalarını ve başkaları ile olan ilişkilerini belirler.

Pelikan Akademideki mekan düzenlemesi, eğitimle ilgili felsefemizi yansıtır.  Sınıf ortamlarımızda bol miktarda uyarıcı materyal bulunmaktadır ve materyallerin yerleri raflarına etiketlenmiştir . Materyaller çocukların görebileceği ve boylarının yetişebileceği dolaplarda ellerinin altındadır. Böylece çocuklar yetişkinlere bağımlı olmadan özgür hareket edebilmekte ve oynadıkları materyalleri yerlerine kolaylıkla yerleştirebilmekteler. Ayrıca etiketler sayesinde çocukların sembolik düşünce gelişimleri de desteklenmektedir.

Çocukların kendi davranışları ile öğrenebilecekleri, içinde rahat hareket edip iş yapacakları, yaratacakları, yaşayacakları, inşa edecekleri, deney yapacakları, hayal kuracakları, arkadaşları ile çalışacakları, eşyalarını koyacakları, çalışmalarını sergileyecekleri, hem kendi kendilerine hem de büyük ve küçük gruplarla çalışabilecekleri bir mekana ihtiyaçları vardır. Pelikan sınıfları bu ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmiş ve donatılmıştır.

Çocukların gelişimlerindeki değişik alanlarının desteklenmesi amacıyla sınıflarımız iyi tanımlanmış çalışma  köşelerine bölünmüştür. Evcilik Köşesi, Sanat Köşesi, Blok Köşesi ve Sessiz Köşe vb. Her köşede o köşeye özel materyaller ve çalışma imkanları vardır. Bu sayede çocuklar, seçeneklerinin ne olduğunu kolayca görebilir ve bir amaca dayandırılmış oyun planları kurabilirler.

ÇOK AMAÇLI OYUN SALONU :

Çocukların sınıf dışında psikomotor gelişimlerinin desteklendiği ve atölye çalışmalarında kullandığımız , değişik amaçlara hizmet edebilen bir oyun alanıdır . Çocuklar yuvamızdaki bu alanda hayal güçlerini özgürce kullanarak farklı oyun türlerini deneyimleme fırsatını bularak rahatlarlar . Koşma ,  tırmanma ,  zıplama , atlama , kayma vb. Birçok  beceriyi bu alanda özgürce hareket ederek , oyunlar oynayarak geliştirirler ve bedenlerinin değişik bölümlerinin gelişimlerini desteklerler .

BAHÇE :

Pelikan Akademi' nin bahçesi  çocukların fiziksel gelişimlerinin desteklendiği ahşap oyun üniteleri , klübeler , kum havuzu , su oyun üniteleri vb materyallerin bulunduğu güvenli bir alandır .  Yuvanın bahçesinde çocukların  enerjilerini doğru biçimde kullanarak , eğitim programının diğer süreçlerine verimli bir şekilde katılmaları için olanak sağlanır ......