Duyurular

 2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR .

 2 MAYIS CUMARTESİ SANAT SERGİSİ VE POTFOLYO SUNUMLARIMIZI YAPIYORUZ

 17 MAYIS PERŞEMBE "OKUL DIŞARIDA GÜNÜ" İÇİN FLORYA ATATÜRK ORMANINA GİİDİYORUZ .

Psikoloğumuz
ziyaretci defteri
Yemek Listesi
aylık yemek listesi
Pelikan Akademi'de Bir Gün
Eğitim Anlayışımız
Soru - Cevap Köşesi
Yaratıcı Drama
Yaratıcı Drama


Yaratıcı Drama

Yaratıcı drama tam olarak nedir, tiyatrodan farkı nelerdir?

Her ikisinde de oyun esas olmakla birlikte, aralarında büyük fark vardır. Tiyatroda oynanan oyunun sınırları önceden çizilmiştir. Her oyuncunun söyleyeceği sözler, nerede duracağı, ne giyeceği bellidir. Tespit edilen detaylar uygulamaya konur, sözler belirli sürede ezberlenerek, seyircinin memnuniyetine sunulur. Oysa dramada oynanan oyunlarda bu sınırların hiç biri yoktur. Çocuk söyleyeceği sözleri kendi belirler. Nasıl ifade edeceğini, ne şekilde davranacağını da kendi belirler. Yani bir çocuk tavşan olmuş ise ve onu da  sürünerek ifade ediyorsa müdahale edilmez, neden zıplamadığı sorulmaz. Kim bilir, belki onunki  yaralı bir tavşandır. Tüm oyunlar, çocukların doğaçlama olarak sergileyecekleri performanslarla ortaya konur.

Drama ile tiyatro arasındaki en büyük farklardan birisi de,  kimin için oynandığı ile ilgilidir. Bilindiği üzere tiyatro oyunları seyirci için sahnelenir. Seyirci yok ise tiyatro da yoktur. Oysa dramada durum bunun tersidir ve sonuç değil, süreç odaklıdır. Daha açık ifadeyle izleyicinin (eğer varsa tabii) oynanan oyundan memnun kalıp kalmaması, dramanın problemi değildir. Önemli olan, tüm oyun boyunca çocuğun kazanımlarıdır.

 

Peki dramanın ne gibi yararları vardır?

Bunu cevaplamadan evvel dramanın üç başlık altında ele alınması doğru olur. Yaratıcı drama, eğitici drama ve psikodrama.

Eğitici drama da oyun, her hangi bir bilginin çocuğa aktarılması amacıyla kullanılır. Psikodramada ise oyun, sorunlara neden olan duyguların tespit edilmesi veya sağaltılması için bir araç olur. Yaratıcı dramada ise oyunun amacı çocuğun yaratıcılığını geliştirmektir. Ancak faydaları bunun çok ötesindedir.

Aynı zamanda başkalarının hakkına saygı gösterip beklemeyi, inisiyatif kullanmayı, sorunlar karşısında çözüm üretmeyi de öğrenir. Kendi ürettiği çözümün yanında, arkadaşlarınınkinin  kendisinden farklı olduğunu, dolayısıyla bir sorunun birçok çözümü bulunduğunu fark eder. Kendisini ve dışındaki dünyayı anlayıp algılamayı, kendi biricikliğini ve başkalarının farklılığını da keşfeder. Tüm  bunları bir ders gibi değil, doğaçlama oyunlarla, gerçekmiş gibi yaşayarak ve hissederek öğrenir. Bu bakımdan drama özellikle okul öncesi eğitimde vazgeçilemez bir araçtır.

 


 


Kayıtlı Resim Bulunmuyor