Duyurular

 2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR .

 2 MAYIS CUMARTESİ SANAT SERGİSİ VE POTFOLYO SUNUMLARIMIZI YAPIYORUZ

 17 MAYIS PERŞEMBE "OKUL DIŞARIDA GÜNÜ" İÇİN FLORYA ATATÜRK ORMANINA GİİDİYORUZ .

Psikoloğumuz
ziyaretci defteri
Yemek Listesi
aylık yemek listesi
Pelikan Akademi'de Bir Gün
Eğitim Anlayışımız
Soru - Cevap Köşesi
Müzik
Müzik


Neden Erken Yaşta Müzik?

Müzik çocukların eğitiminde kullanılan, tüm gelişim alanlarını destekleyen en etkili ve önemli disiplinlerden biridir. Müzik çocuklar ile iletişim kurmada yararlanılabilecek çok etkili bir tekniktir. İletişimde dinleme ve dikkatini yoğunlaştırabilme becerilerinin gelişimi büyük önem taşımaktadır. Bu becerilerin gelişiminde ritmik etkinliklerin çok önemli bir rolü vardır. Müzik eğitimi sayesinde öğrenciler ritim tutabilirler, işittikleri sesin ritmine uygun vuruş yapabilirler ya da vücut hareketleriyle işittikleri sesi yorumlayabilirler.

Müzik eğitiminde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları; Rakamlamalı, harflendirmeli, renklemeli, grafiklemeli, merdivenlemeli, farklı nota biçimlemeli, orff müzik öğretim yöntemleridir. Çocuklarla erken yaşta müzik çalışmaları ritim, ezgi ve devinim eğitiminin birlikteliğine dayanır. ( örneğin ritmik konuşmalar, ritmik el çırpmalar, doğaçlama devinimler gibi v.b.)

Müzik; işitme, görme, dokunma ve hareket duygularıyla ses organlarını toplu olarak çalıştıran bir etkinliktir. Çocuğun bütün duyu organlarını toptan çalıştırır. Müzik dersi, müzik yapmadaki davranışların yanı sıra müzik dinleme alışkanlıklarının da verilmesini sağlar.

 Çalışmaların Hedefi Nedir?

Öncelikle amaç öğrencilerde kaliteli müzik kültürü oluşturabilmektir. Müzik tarihi ve müziğin oluşumundan itibaren günümüze kadar gösterdiği gelişim ve değişim hakkında fikir sahibi olmaları, dünya müzikleri, değişik enstrümanları tanıma ve uygulama, ritim atölyesinde müziğin temeli ritim hakkında bilgi sahibi olabilme, müzik aleti yapımı, mevcut ritim aletleri ve doğal materyaller ile müzik yapmak, solfej eğitimi, enstrüman eşlikli şarkı söyleme, alanlarında başarılı müzisyenlerin atölyelerine ziyaretler ve workshop çalışmaları, müzik temalı film gösterimleri, müziğin gereği olan birlikte hareket etme bir takım olma ruhunun aşılanması, sanat ile ortak proje çalışmaları, erken yaşta başlanan müzik eğitiminin getirdiği avantajları kullanıp yetenekli öğrencilerin yönlendirilmesi ve müziğin bir hobi hatta amaç edindirilebilmesidir.

Ayrıca, dünyaca ünlü yerli yabancı kompozitörlerin ve müzisyenlerin hayatlarını, eserlerini inceleme, sadece klasik ve caz müziğin değil müziğin diğer dallarında da başarı elde etmiş müzisyenler hakkında bilgi sahibi olma da hedefler arasındadır.

 


 


   

1